Dubaj - svet fantastických atrakcií

Dubaj - svet fantastických atrakcií, Spojené arabské emiráty, 1.5.2018, Bez stravy

Dubaj - svet fantastických atrakcií

Dubaj - svet fantastických atrakcií
Termín:
1.5.2018 – 8.5.2018
Zmeniť termín
Dĺžka:8 dní / nocí
Doprava:letecky (Bratislava)
Strava:Bez stravy
Číslo termínu:59619581
1 928 € od 1 432,16 € Konečná cena

TENTO TERMÍN JE UŽ VYPREDANÝ.

Ďalší termín vyberte tu


Popis

Dubaj „mesto budúcnosti“ je dynamicky rozvíjajúcim sa mestom, ktoré okrem starobilých štvrtí dýcha na Vás neprehliadnuteľným luxusom. Môžete sa vybrať na nákupy do niektorého s mnohých nákupných centier, relaxovať na pláži alebo ísť za zábavou aj s Vašimi deťmi. Aquapark, Dolphin Bay, Formula, tučniaky a ďalšie atrakcie Vás čakajú na tomto dokonalom rodinnom výlete.

Úvod

8-dňový letecký zájazd.

Ubytovanie

4* mestský hotel v Dubaji, 4* plážový hotel v Ras Al Khaimah.

Stravovanie

Polpenzia počas okruhu, all inclusive počas pobytu.

Doprava

Letecká.

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu z Bratislavy alebo z Viedne. Transfer BA – letisko – BA (pri odletoch mimo BTS). Miestne transfery. 4x ubytovanie v 4* mestskom hoteli s polpenziou v Dubaji, 3x ubytovanie v 4* plážovom hoteli v Ras Al khaimah s all inclusive. Výlety a vstupy podľa programu – Dubaj City tour, Burj Khalifa, púštne safari, tučniaci v Ski Dubai, Dhow cruise, Aquaventure, výlet do Abu Dhabi, Ferrari World, mešita. Služby miestneho a česky hovoriaceho sprievodcu/delegáta.

Cena nezahŕňa

Fakultatívne aktivity mimo programu. Príplatok za jednolôžkovú izbu 480 EUR (Silvester), 400 EUR (ostatné termíny). Možnosť priplatiť ubytovanie v 5* hoteli Doubletree by Hilton Marjan Island s all inclusive počas pobytu v Ras Al Khaimah 495 EUR (Silvester), 250 EUR (ostatné termíny). Cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 330 EUR, turistická taxa (platí sa priamo v hoteli na recepcii). V hoteli sa skladá vratný depozit za izbu – hotovosť alebo blokácia na kreditnej karte.

Maximalna-velkost-skupiny

16

Poznámka

Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená. Detský paušál - dieťa do 12 rokov na lôžku rodičov.

Orientačné letové časy z Bratislavy:

FZ 786 29DEC 1330 2215

FZ 785 05JAN  0910 1240

1. deň

Odlet z Bratislavy alebo z Viedne, prílet do Dubaja. Už po prílete na nás dýchne duch tejto nádhernej arabskej krajiny s množstvom architektonických skvostov, ktoré nemajú nikde inde vo svete konkurenciu. Transfer do hotela.

2. deň

Po raňajkách sa vydáme objavovať najznámejší emirát Dubaj, ktorý vyrástol z púšte v neuveriteľne krátkom čase. Nahliadneme do tajov dávnych štvrtí Bastakia a Deira, vyfotíme si belostnú mešitu Jumeirah a možno začujeme aj volanie na modlitbu. Na vodnom taxíku Abra sa prevezieme cez dubajskú zátoku Dubai Creek, prejdeme sa trhom s korením a známym trhom so zlatom „Gold souk“, kde budeme môcť obdivovať najväčší zlatý prsteň na svete. Vystúpime na najvyššiu vežu sveta, 828 metrov vysokú Burj Khalifa, ktorá je súčasťou najväčšieho nákupného centra Dubai Mall a z ktorej sú neuveriteľné výhľady na celý Dubaj. Už len samotný presun najrýchlejším výťahom na svete je veľkým zážitkom.  Zastavíme sa aj pri najznámejšom hoteli sveta Burj Al Arab. Popoludní nás čaká adrenalínový zážitok, púštne safari. Zažijeme adrenalínovú jazdu po pieskových dunách,  v kempe nahliadneme do života beduínov, pomaľujeme sa henou, vyskúšame si miestne tradičné odevy a vodnú fajku, pozrieme si západ slnka za obrovské pieskové duny. Zavŕšením dňa bude výborná večera a vystúpenie brušnej tanečnice.

3. deň

Ráno nás čaká veľká atrakcia, strávime čas s malými tučniakmi v Ski Dubai. Deti si ich budú môcť pohladkať, dozvedia sa o ich živote, uvidia ich kŕmenie a zabavia sa na ich neuveriteľných kúskoch. Presunieme sa na Palmový ostrov a nejaký čas strávime v najväčšom vodnom parku na Strednom východe Aquaventure. Jedinečný svet zábavy s bazénmi, toboganmi, umelými vlnami, detským hradom s rôznymi šmykľavkami,  a mnohými ďalšími vodnými atrakciami. Nezabudnuteľným zážitkom najmä pre deti je návšteva Dolphin Bay, umelo vybudovaná lagúna s delfínmi, kde sa deti za pomoci inštruktorov dostanú do úzkeho kontaktu s týmito milými tvormi, môžu ich hladkať, zahrať sa s nimi a vidieť ich veselé kúsky (vstup je za poplatok, v prípade záujmu odporúčame rezervovať si vstup vopred v CK alebo hneď po príchode u sprievodcu). V podvečerných hodinách si vychutnáme plavbu s výbornou večerou na typickej drevenej lodi po Dubai Creeku, kochajúc sa nádhernými scenériami mesta pri západe slnka.

4. deň

Tento deň bude veľkým zážitkom najmä pre malých pretekárov a oteckov. Pred nami je totiž návšteva jednej z najväčších atrakcií Emirátov a zároveň najväčšieho indoorového tematického parku na  svete  – Ferrari World v Abu Dhabi. Každému členovi rodiny ponúka zábavu, chvíle relaxu i adrenalínu. Dozvieme sa celú históriu stajne Ferrari, virtuálne, ako piloti lietadla navštívime domov Ferrari – Taliansko, zajazdíme si s najväčšími svetovými šampiónmi, na trenažéroch si osobne vyskúšame rýchlosť monopostov. Tí odvážnejší vyskúšajú rýchlodráhu Formula Rossa, pre deti je pripravený Junior GT, kde si môžu na malých autíčkach urobiť školu šoférovania, zažijú atmosféru skutočných pretekov na Junior Grand Prix a veľkou zábavou sú i malé autíčka na diaľkové ovládanie. Zaujímavá bude i návšteva miestnych obchodov s tovarom pod značkou Ferrari. Pred nami je ešte krátka prehliadka mesta Abu Dhabi a návšteva najväčšej a najkrajšej mešity v emirátoch - Sheikh Zayed Mosque.

5. deň

V dopoludňajších hodinách sa presunieme do emirátu Ras Al Khaimah. Ubytujeme sa v plážovom hoteli.

6. deň

Voľný deň alebo možnosť fakultatívneho výletu k brehom polostrova Musandam, nachádzajúci sa na hraniciach sultanátu Omán. Navštívime typickú dedinku Dibba, preslávenú výrobou drevených lodí Dhows, nalodíme sa na arabskú plachetnicu, kde nás čaká výborný obed, šnorchlovanie, plávanie v kryštálovo čistých vodách a zábava v rytmoch arabskej hudby.

7. deň

Relax na pláži, kúpanie, šnorchlovanie. Možnosť nákupov v niektorom z nákupných centier.

8. deň

V závislosti od leteckej spoločnosti – transfer na letisko a odlet do Bratislavy alebo Viedne.

Termin

03.07. - 10.07.2018

Miesto_a_cas_nastupu

V deň odletu 3.7.2018:

Na letisko M.R.Štefánika v Bratislave sa dostavte v dostatočnom časovom predstihu, t.j. cca 2,5 hodiny pred plánovaným odletom. Check-in prebieha individuálne pri pultoch leteckej spoločnosti FlyDubai, na základe predloženia leteniek a platného cestovného dokladu (cestovný pas).

Sprievodca

Česky hovoriaci sprievodca/delegát Vás bude čakať pri východe z letiskovej haly, spoznáte ho podľa označenia SATUR. Zabezpečí Vám transfer do hotela, bude nápomocný pri check-ine a oboznámi Vás s programom nasledujúceho dňa.

Kontakt na Vášho sprievodcu:        BARBORA FUKOVÁ   +971 55 9678418

                                                    MARTINA KEJHOVÁ  +971 50 7394830                                         

V nutnom prípade môžete kontaktovať aj zástupcu partnerskej agentúry priamo v Dubaji na tel č.: 00971 55 6622934 alebo  24-hodinový emergency number:  00971 50 455 0436 (anglicky hovoriaci).

Doprava

Leteckú dopravu z Bratislavy zabezpečuje spol. FlyDubai: 

z/do:

3.7.    FZ786 Bratislava BTS / Dubaj DXB  14:05  21:45

10.7.  FZ785  Dubaj DXB / Bratislava BTS 09:00  13:15

Všetky uvedené časy sú miestne!

V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, je za vzniknutú skutočnosť zodpovedná letecká spoločnosť. Klient je vtedy povinný sa riadiť pokynmi zamestnancov leteckej spoločnosti. Prípadnú reklamáciu je klient povinný riešiť si vo vlastnom mene priamo s leteckou spoločnosťou na základe predloženia všetkých dokladov.

Dolezite_upozornenie

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 20kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 7 kg (vrátane laptopu). Batožinu si podávate priamo do Dubaja. Po pristátí na letisku v Dubaji pokračujte na  colnú a pasovú kontrolu. Následne si vyzdvihnite batožinu a skontrolujte si ju. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti, ktorou ste leteli. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou (poškodenie, neskoré doručenie, strata), pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Tento je nutné vybaviť ihneď po prílete, skôr, ako opustíte príletovú halu. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné.

Bezpecnostne_pravidla_na_letiskach

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny. Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesy tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie. Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny. Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

 

Podmienky_vstupu_a_viza

Na vstup do SAE je potrebný platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Odporúčame vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Občania SR nepotrebujú na vstup do SAE vízum pri pobyte do 90 dní. Cestovanie s deťmi do 5 rokov od 26.06.2012: dňom 26. júna 2012 vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča. Ministerstvo vnútra SR preto odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti. Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča v rámci EÚ, malo by mať k dispozícii písomné povolenie rodičov, ktorých pravosť podpisu na povolení musí byť overená notárom.

Zastupiteľský úrad – príslušným zastupiteľským úradom je zastupiteľstvo v Káhire

Veľvyslanectvo SR v Káhire

3, Adel Husein Rostom

Cairo, P.O. Box 450

11794 Ramses Post Office Dokki

telefón: +20-2/33358240, +20-2/ 33357544, +20-2/33376901

emergency mobil: +2/ 0122171845

fax: +20-2/33355810

mail: emb.cairo@mzv.sk

www.mzv.sk/kahira

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi

Mobil: + 971 566202560

Mail: emb.abudhabi@mzv.sk

www.mzv.sk/abudhabi

Ubytovanie_a_stravovanie

Dubaj - hotel HOLIDAY INN BUR DUBAI EMBASSY DISTRICT, polpenzia

Ras al Khaimah - hotel SMARTLINE BIN MAJID BEACH RESORT, all inclusive

za doplatok DOUBLETREE BY HILTON RESORT AND SPA MARJAN ISLAND, all inclusive

Program_zajazdu

1. deň (3.7.)

Odlet z Bratislavy v popoludňajších hodinách do Dubaja. Prílet do Dubaja 21:45 hod. miestneho času. Stretnutie so  sprievodcom pri východe z letiskovej haly. Transfer do hotela, ubytovanie. 

2. deň (4.7.)

Po raňajkách sa vydáme objavovať najznámejší emirát Dubaj, ktorý vyrástol z púšte v neuveriteľne krátkom čase. Nahliadneme do tajov dávnych štvrtí Bastakia a Deira, vyfotíme si belostnú mešitu Jumeirah a možno začujeme aj volanie na modlitbu. Na vodnom taxíku Abra sa prevezieme cez dubajskú zátoku Dubai Creek a zabavíme sa zjednávaním na trhu so zlatom a korením. Zastavíme sa aj pri najznámejšom hoteli sveta Burj Al Arab.  Vystúpime na najvyššiu budovu sveta, vysokú 828 m – Burj Khalifa. Popoludní nás čaká adrenalínový zážitok – púštne safari. Zažijeme adrenalínovú jazdu po pieskových dunách s profesionálnymi vodičmi, ktorí predvedú svoje zručnosti (čím viac budeme kričať, tým viac sa budú tešiť), v beduínskom kempe nahliadneme do života beduínov, pomaľujeme sa henou, vyskúšame si miestne tradičné odevy, vodnú fajku, pozrieme si západ slnka za obrovské pieskové duny. Zavŕšením dňa bude výborná večera a vystúpenie brušnej tanečnice.

3. deň (5.7.)

Strávime čas s malými tučniakmi v Ski Dubai. Deti si ich budú môcť pohladkať, vyfotiť sa s nimi, dozvedia sa o ich živote, uvidia ich kŕmenie a zabavia sa na ich neuveriteľných kúskoch. Presunieme sa na Palmový ostrov a pred sebou máme čas na kúpanie, vodné atrakcie a oddych v najväčšom vodnom parku na Strednom východe Aquaventure. Jedinečný svet zábavy s bazénmi, toboganmi, umelými vlnami, detským hradom s rôznymi šmykľavkami,  a mnohými ďalšími vodnými atrakciami. Nezabudnuteľným zážitkom najmä pre deti je návšteva Dolphin Bay, umelo vybudovaná lagúna s delfínmi, kde sa deti za pomoci inštruktorov dostanú do úzkeho kontaktu s týmito milými tvormi, môžu ich hladkať, zahrať sa s nimi a vidieť ich veselé kúsky (vstup je za poplatok, v prípade záujmu odporúčame rezervovať si vstup vopred v CK alebo hneď po príchode u sprievodcu). Plavba s výbornou večerou na typickej drevenej lodi po Dubai Creek.

 

4. deň (6.7.)

Tento deň bude veľkým zážitkom najmä pre malých pretekárov a oteckov. Pred nami je totiž návšteva jednej z najväčších atrakcií Emirátov a zároveň najväčšieho indoorového tematického parku na  svete  – Ferrari World v Abu Dhabi. Každému členovi rodiny ponúka zábavu, chvíle relaxu i adrenalínu. Dozvieme sa celú históriu stajne Ferrari, virtuálne, ako piloti lietadla navštívime domov Ferrari – Taliansko, zajazdíme si s najväčšími svetovými šampiónmi, na trenažéroch si osobne vyskúšame rýchlosť monopostov. Tí odvážnejší vyskúšajú rýchlodráhu Formula Rossa, pre deti je pripravený Junior GT, kde si môžu na malých autíčkach urobiť školu šoférovania, zažijú atmosféru skutočných pretekov na Junior Grand Prix a veľkou zábavou sú i malé autíčka na diaľkové ovládanie. Zaujímavá bude i návšteva miestnych obchodov s tovarom pod značkou Ferrari. Pred nami je ešte krátka prehliadka mesta Abu Dhabi a návšteva najväčšej a najkrajšej mešity v emirátoch - Sheikh Zayed Mosque.

5. deň (7.7.)

Dopoludnia sa presunieme do emirátu Ras Al Khaimah, kde nás už  čaká plážový relax.

6.– 8. deň (8.7.-10.7.)

Voľný program alebo možnosť fakultatívneho výletu k brehom polostrova Musandam, ktorý sa nachádza na hraniciach sultanátu Omán. Navštívime typickú dedinku Dibba, preslávenú výrobou drevených lodí Dhows, nalodíme sa na arabskú plachetnicu, kde nás čaká výborný obed, šnorchlovanie, plávanie v kryštálovo čistých vodách a zábava v rytmoch arabskej hudby. Možnosti nákupov počas voľných dní v niektorom z nákupných centier, kúpanie, oddych. Posledný deň v skorých ranných hodinách transfer na letisko, odlet do Bratislavy.

Zmena programu vyhradená.

Najzaujimavejsie_miesta

Každý z Emirátov sa môže pýšiť exotikou, nech už sa to týka krajiny, alebo súčasnej super modernej architektúry, historických stavieb a arabských kultúrnych pamiatok. Pre inšpiráciu uvádzame niekoľko tipov na výlety za týmito najvýznamnejšími modernými stavbami a historickými lokalitami v Emirátoch, ktoré stoja za to navštíviť.

Pri pobyte v Dubaji iste nestrávite všetok čas len relaxáciou na dokonalých plážach. To, čo mesto skrýva, vás nenechá chladnými. Veľkolepé stavby a projekty modernej architektúry nemajú vo svete obdoby. Za neuveriteľnou podobou hotelov a žiariacich nákupných centier stoja veľké investície bohatých šejkov a zahraničných podnikateľov. Len na niekoľkých miestach tu narazíte na pôvodnú orientálnu atmosféru v štvrtiach Bastakia a Deira, kde vonia korenie a vládne ruch obchodovania. Historická štvrť Bastakia zostala z veľkej časti ušetrená novej výstavby, s ktorou sa začalo v 70. rokoch 20. storočia. Zachovali sa tu hlinené domy s tradičnými veternými vežami, ktoré fungovali ako klimatizácia. Žili tu perzskí prisťahovalci, podľa ich domova bola štvrť pomenovaná. Dnes sú v prízemí týchto historických budov z r. 1902 malé obchodíky s tradičným arabským tovarom. Podoba života pred ropným boomom, tradícia lovu perál, umelecko-remeselné dielne a výrobky, lákajú turistov do skanzenu Heritage a Diving Village. V komplexe archeologických nálezov v Jumeirah Archeological Site, sa zachovali základové steny karavanseráje, obytného komplexu a mešity z 10. storočia, prestavané v 18. storočí. Symbolom mestskej štvrti Jumeirah je však rovnomenná mešita. Viac o histórii, tradičnom živote a kultúre sa dozviete napr. v múzeu Dubai Museum, sídliacom v historickej pevnosti z 19. storočia. V ďalšom zaujímavom múzeu Gold and Diamond Park Museum, kde sa vystavujú arabské a indické šperky, sa dozviete niečo viac o ich histórii a tradičnom spôsobe výroby. Modernými symbolmi Dubaja sú napr. mrakodrap Etisalat, v ktorom sídli komunikační úrad a jeho strecha je ozdobená nadrozmernou golfovou loptičkou, najvyššia budova sveta Burj Khalifa, 321 metrov vysoký hotel pripomínajúci plachetnicu - Burj Al-Arab. Stavba má svoje miesto na umelo vytvorenom ostrove, ktorého betónové základy siahajú až 45 metrov pod morské dno. Na drahý interiér boli použité luxusné materiály, nešetrilo sa zlatom, žulou ani mramorom. Podľa investorov ani vysoké ceny za ubytovanie neprinesú za 50 rokov prevádzkovania hotelu žiadne zisky, i keď bol hotel po celú dobu plne obsadený. Tento luxus si môžu dovoliť len naozajstní boháči. "Mesto v meste" štvrť Madinat Jumeirah vás pohltí svojou atmosférou rozprávok tisíc a jednej noci, vďaka svojim honosným hotelom a vilám v štýle starých arabských palácov. Pre večerné prechádzky a stretnutie s priateľmi je ako stvorená promenáda Dubai Creek, pozdĺž morskej zátoky, ktorá zasahuje až do centra mesta. Starobylé arabské plachetnice, debny s tovarom naukladané na pobreží a námorníci hrajúci karty, vám pripomenú dávne pirátske časy. Pokiaľ sa vám nebude chcieť pešo, využite vodné taxi abra, alebo prevoz tradičnými nízkymi loďkami s miestami až pre 20 pasažierov. Pri ústí Dubai Creeku sa týči vysoký palác pôvodne postavený z ílu, dnes zmenený rekonštrukciou, ktorý si nechal vystavať starý otec vtedajšieho panovníka, zakladateľ obchodníckej dynastie.

Taktiež emirát Sharjah sa snaží podporovať turistiku rôznymi projektmi, napr. zriadením rozmerného rybárskeho centra v zátoke Chálid. Ďalším lákadlom sú príjemné ceny, komfortné ubytovanie a samozrejme historické jadro mesta i jeho moderná tvár. Odpočinkovou oázou pri návšteve mesta je najväčšie námestie Rolla Square, pomenované podľa umeleckej plastiky "Rolla tree", lemované je kamennými stĺpmi indického pôvodu. Medzi významné pamätihodnosti patrí napr. Heritage Area, tzn. stará časť mesta, ktorá vďaka dokonalej rekonštrukcii kupeckých a obytných domov, pripomína dávne časy. Niektoré z budov slúžia ako múzeá. Ďalšie tradičné domy vyrobené z ílu a vápenca z korábových útesov, alebo strážne a veterné veže nájdete v časti Al-Khan, bývalej rybárskej dedinke. Námestie Ittihad Square dominuje monumentálna zlatá kupola bohato zdobenej mešity. Vidieť je možné taktiež dva vysoké minarety, alebo Pamätník zjednotenia so siedmimi mušľami, ktoré symbolizujú SAE. Zbierka arabského umenia je uložená v múzeu Sharjah Art Museum, kde sa nachádzajú diela arabských maliarov a zbierka umenia panovníckej rodiny. Rôzne nálezy z celých Emirátov sa nachádzajú v honosnom paláci Archeologického múzea, postaveného v roku 1992. V inom, omnoho staršom paláci, ktorý má okolo 200 rokov, sú k videniu tradičné náboženské predmety islamu, staré rukopisy a zväzky Koránu, a iné starožitnosti. Rodiny s deťmi zaujme prírodovedecké múzeum Sharjah  Science Museum, ktoré má 5 expozičných hál so špeciálnym oddelením pre deti. Veľkou zaujímavosťou sú fosílie dinosaura, skameneliny morských pravekých živočíchov, alebo skutočný vesmírny meteorit. Z emirátu Sharjah môžete za históriou a pamiatkami vyraziť do susedných emirátov.

Napr. v emiráte Ajman sa nachádza historická pevnosť z r. 1775, v ktorej je múzeum islamských tradícií a remesiel. Zaujímavé historické centrum má taktiež Fujairah, hlavné mesto rovnomenného emirátu. Z historických stavieb zaujme napr. zreštaurovaná pevnosť Fujairah.

Najúrodnejší emirát Ras Al Khaimah zaujme milovníkov históriearcheologickými vykopávkami sídliska v Julfare, na severnom okraji mesta Ras Al-Khaimah, kde si môžete prezrieť historickú pevnosť Old Fort s priľahlou mešitou, alebo zbierku Národného múzea. Za poznaním tradičného hrnčiarskeho remesla je možné vyraziť do 6 km vzdialenej hrnčiarskej dediny Wadi Haqil, neďaleko nej sa nachádza ďalšia, už opustená osada Al-Halla s hradbami zo 16. storočia.

Oslňujúca metropola Abu Dhabi, so svojimi mešitami, mrakodrapmi a inými hypermodernými stavbami s novoislamskými prvkami, uvedie turistu v úžas. Pozostatky historických dôb sú ešte zachované v zátoke Al- Bateen, aj keď tu sa už presadila moderná výstavba. Naskytne sa tu romantický pohľad na štyri zachované mešity stojace na brehu zátoky, v ktorých kotvia arbské drevené loďky. Tradičné remeslá a umenie z územia Emirátu Abu Dhabi, sú prezentované v skanzene Heritage Vilage. Výrobky z dreva, kože, strieborné dýky, medené predmety, starý spôsob osídlenia a života, o tom všetkom sa dozviete mnoho zaujímavého práve tu. V 80. rokoch 20.storočia bola zrekonštruovaná pevnosť Al-Hosn Fort z 18. storočia. Pre jej belostnú farbu je pevnosť nazývaná taktiež "White Fort". Je obklopená nádherným parkom, kde sa nachádza taktiež novoislamské moderné kultúrne centrum. Medzi obľúbene miesta obyvateľov a návštevníkov Abu Dhabi patrí morská promenáda Corniche dlhá 7 km, pozdĺž ktorej sú vybudované cyklotrasy, parky, fontány, pavilóny, vodné hry, zelené plochy pre piknik. Na ostrove Yas je vybudovaný nový okruh pre súťaže Formule 1, ktorá každoročne pritiahne do Abu Dhabi množstvo divákov. V tomto emiráte rozhodne nechcú zostať pozadu za Dubajom, a ani tu sa nešetrilo pri výstavbe impozantného, 800 metrov dlhého paláca s viac než 100 kúpeľňami, obrovským parkom a vlastnou plážou. Najväčšia z kupol má priemer 42 metrov. Je tu hotel, kongresové centrum, mramorom zdobené haly so zlatými stropmi, obchody, reštaurácie, kaviarne, bary či dva veľké bazény.

 

 

Orientacne_ceny_vstupov

Všetky vstupy do navštívených miest podľa programu sú v cene.

Doporucenia_a_upozornenia

Na menšie výdaje – nákupy suvenírov, stravovanie mimo program, nápoje, presuny mimo program a fakultatívne výlety, odporúčame min. vreckové cca 300 EUR.

V emirátoch Dubaj a Ras al Khaimah sa platí tzv. turistická taxa, ktorá je povinná pre všetkých ubytovaných hostí a bude účtovaná priamo recepciou ubytovacieho zariadenia pri check- ine. V 4* hoteloch je to cca 4,2-5,5 USD/izba/noc. Každý hotel v SAE vyžaduje zloženie tzv. vratného depozitu (pri check-ine). Depozit sa platí na izbu/noc, zložiť ho je možné v hotovosti alebo blokáciou na kreditnej karte. Pri zložení v hotovosti je čiastka pri odchode vrátená v miestnej mene (AED), pri blokácii na CC sú prostriedky uvoľnené priamo pri odchode z hotela, disponovať je možné s nimi cca po 30 dňoch.

Spojené arabské emiráty sú krajinou s relatívne liberálnym prístupom presadzovania zásad islamu. Čiastočne je tu dovolené sledovanie satelitnej televízie, bežný európsky spôsob je u žien akceptovaný. Na alkohol by ste však v bežných obchodoch nenarazili, jeho konzumácia je možná len v súkromí, prípadne v baroch a reštauráciách hotelov. Alkoholické nápoje je možné zakúpiť v limitovanom množstve v špecializovaných predajniach len na časovo obmedzenú licenciu (ktorá je vydaná osobám nemoslimského vyznania so súhlasom sponzora a jeho potvrdenie o výške mesačného príjmu).

Zakázané je na verejných aj súkromných hotelových plážach opaľovanie „hore bez“. Dámam sa neodporúča nosiť mimo hotelových rezortov minisukne, šortky a tričká s veľkými výstrihmi. Odporúča sa decentné oblečenie, pri návštevách mešít, kultúrnych pamiatok a múzeí sú samozrejmosťou zahalené ramená a dlhé nohavice a dámy zahalené vlasy, voľné a netransparentné oblečenie.

Hotelové rezorty vyššej kategórie vyžadujú decentné oblečenie aj počas podávania jedál, najmä večera býva spoločenskou udalosťou, kde sa pánom odporúčajú dlhé nohavice, košeľa, príp. ľahký oblek a dámam vhodné decentné oblečenie (nie sú vhodné krátke nohavice, športové oblečenie, odhalené ramená).

V závislosti na vysokej intenzite slnečného žiarenia je nutné používať kozmetické prostriedky s vysokým ochranným filtrom a slnečné okuliare. Kúpanie v mori je možné odporučiť výhradne na chránených plážach. Bezpečnostná situácia je v SAE veľmi stabilná. Drobných kriminalít sa nie je potreba obávať ani v neskorších nočných hodinách. Za spáchanie trestného činu sú tu vymeriavané tvrdé a nekompromisné tresty. Vysoké tresty sa vymeriavajú pašerákom drog a šíriteľom pornografie.

Vseobecne_informacie_o_krajine

Oficiálny názov: Spojené Arabské Emiráty

Hlavné mesto: Abu Dhabi

Štátne zriadenie: federácia siedmych nezávislých štátov (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah a Umm al Qaiwain)

Rozloha: cca 83 600 km2

Hlava štátu: šejk

Náboženstvo: islam (96% obyvateľstva), ostatné náboženstvá sú tolerované

Úradný jazyk: arabčina, perzština, angličtina, hindí, urdu

Časový posun: + 2 hod. v dobe letného času, + 3 hod. v dobe zimného času.

Etnické zloženie: Arabi, Iránci, Pakistanci, Indovia a iní

 

V krajine s prekrásnymi piesočnými plážami a priezračným morom Arabského zálivu je možné sa kúpať po celý rok. Vysoká úroveň a kvalita poskytovaných služieb, bezpečnosť a čistota je samozrejmosťou. Hotely v tomto regióne sa radia medzi svetovo najlepšie. Ochutnať môžete vynikajúce miestne špeciality aj európsku kuchyňu. Možnosti športového vyžitia sú veľmi pestré - lyžovanie na piesočných dunách, golf, rybolov, potápanie. V tejto krajine nájdete jedno z najmodernejších miest na Zemi, pulzujúce nočným životom, ale aj tradičné miesta pokojného života spájaného s obyvateľmi púšte. Žiadny návštevník by nemal vynechať Safari - výlet do púšte. Cestovanie po štrkových a piesočných cestách, kadiaľ prechádzali staroveké karavány, vo Vás iste zanechá neopakovateľný zážitok. Pri svojich potulkách púšťou môžete naraziť na kočujúcich beduínov, ktorí Vás pozvú do stanu, aby ste s nimi vypili šálku sladkého čaju alebo kávy.

 

Dovoz a vývoz

Množstevný limit na dovoz 2 l alkoholu sa vzťahuje na osoby nemoslimského vyznania, všetkých ostatných sa týka zákaz dovozu alkoholu. Alkohol sa vôbec nesmie dovážať do emirátu Sharjah. Dovoz a prevoz drog, pesticídov, zbraní či streliva je možný len v evidovanom množstve na základe zvláštnej licencie MV krajiny. Prísne je zakázaný dovoz ópia, narkotík, pornografického a erotického materiálu, politicky či nábožensky citlivého materiálu, antimoslimskej literatúry a izraelskej meny. Vyššie menované podlieha striktnej cenzúre, je konfiškované a dotyčné osoby čaká patričný postih. Pri dovoze väčšieho množstva liekov sa odporúča mať pri sebe kópiu lekárskeho predpisu. Vyvážať sa nesmú slonovina, zvieratá, historické artefakty, koraly, mušle, chránené rastliny.

 

Podnebie

SAE majú tropickú suchú klímu a v lete teploty dosahujú až 50 stupňov. Vhodným obdobím pre návštevu sú preto jarné mesiace marec až máj, či október až december, kedy teploty nedosahujú extrémne hodnoty, ale sú stále dostačujúce (okolo 30 stupňov) pre trávenie dní na pláži i pre poznávanie miest. V letnom období je vlhkosť vzduchu vyššia a teploty v pobrežných oblastiach dosahujú vyše 40 stupňov. Na východnom pobreží a v horských oblastiach je klíma obecne príjemnejšia vďaka väčšiemu prúdeniu vzduchu. Príjemný vánok síce telo ochladzuje, ale nemali by sme zabúdať na ochranné krémy s vysokým UV faktorom, pretože intenzita slnečného žiarenia je veľmi vysoká.

 

Peniaze

Mena SAE = emirátsky dirham (AED). Jeden AED má 100 filsov. Bankovky tejto meny sú v hodnote 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamov a mince v hodnote 1 dirham, alebo 50, 25, 10 a 5 filsov. Hotovosť možno zameniť v bankách, výhodnejšia je ale výmena v zmenárňach, kde neplatíte poplatky. Možnosť výmeny hotovosti ponúka taktiež väčšina hotelov. Peniaze môžete vyberať s určitým poplatkom taktiež z bankomatov. Bežne sú pre platby akceptované všetky bežné platobné karty - AmericanExpress, MasterCard, alebo Visa. Banky a iné štátne inštitúcie majú otvorené od nedele do štvrtka a návštevné hodiny pre verejnosť sú od 9.00 zhruba do 13.00. pobočky bánk v obchodných domoch fungujú až do 18.00. Miestna hotovosť sa dá naspäť vymeniť aj na letisku pri odlete. Pri nákupoch najmä na trhoviskách sa odporúča disponovať menšou hotovosťou a mincami.

 

Nakupovanie

Nakúpiť môžte v SAE všetko, na čo si len spomeniete a obchody majú otvorené i do neskorých nočných hodín. Vďaka nízkym daniam a nízkym nákladom na dopravu sú SAE ozajstným rajom nakupovania a mnoho návštevníkov z celého sveta sem chodí len za týmto účelom. Najhlavnejšími centrami nakupovania sú Dubai, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain. V klimatizovaných nákupných galériách sa pohodlne nakupuje i v horúcich letných mesiacoch. Mimoriadne lacné sú Duty Free Shops na letiskách v Dubaji a v Abú Dhabi so širokou a rozmanitou paletou tovaru. Otváracia doba je v supermarketoch spravidla od 9.00 do 23.00. V piatok, kedy je deň pracovného pokoja väčšina obchodov otvára až od 14.00. Obchody mávajú poludňajšiu prestávku od 13hod. do minimálne 16hod. Po poludňajšej prestávke sú v prevádzke až dlho do noci.

Každý rok sa v zime v Dubaji koná Dubai Shopping Festival, a zároveň s ním prebieha prestížny golfový turnaj Desert Classing PGA, konské dostihy Dubai World Cup a mnoho ďalších lákavých akcií.. V tomto období lákajú obchody návštevníkov až 70 % zľavami a dosahujú neuveriteľný obrat. Shopping festival je zameraný na všetky vrstvy obyvateľov, množstvo sprievodných akcií, ako pouličný ohňostroj, programy pre deti a ďalšie, sú celkom zdarma. Tovar typický pre miestnu kultúru vyhľadávaný ako suveníry nájdete napr. na trhoviskách - Souk. Ten najznámejší trh, Souk al-Arsah, s rozmanitým tovarom, sa nachádza v Emiráte Sharjah. Rôzne druhy korenia, beduínske šperky s prekrásnou ornamentálnou výzdobou, ručne tkané koberce (ich výroba má dávnu tradíciu), či typické pochutiny ako sú pestované ďatle, alebo jeden z najlepších kaviárov na svete, nájdete práve tu. Veľmi obľúbené sú ručne vyrábané kanvice na kávu Dalla, rôznej veľkosti a spracovania, bohaté zdobené kovové taniere, tradičný arabský odev, kašmírové šatky, exotické textílie. Vodné fajky s ich voňavými tabakmi vám umožnia vychutnávať si exotickú atmosféru i doma a svojich priateľov iste potešíte niektorými suvenírmi s motívom ťavy, typickým znakom týchto krajín. Nádhernú krásu skrýva dubajský Gold Souk, kde môžete obdivovať šperky a iné predmety zo zlata a drahých kovov. I keď by ste sem nešli nakupovať, stojí za to vychutnať si miestnu nezabudnuteľnú "zlatú" atmosféru. Pozdĺž hlavnej ulice sa nachádza až 200 obchodov so šperkami, kde váha šperkov má prednosť pred jeho dizajnom. Práve v mesiacoch shopping festivalu sú ceny zlata neuveriteľne nízke. Na trhoch je veľmi bežné zjednávanie a cenu je možné vylepšiť až o 50%. Ceny potravín a tovarov dennej spotreby sú vo všeobecnosti vyššie ako na Slovensku, alkohol je mnohonásobne drahší.

 

Sviatky a udalosti

Okrem tradičných sviatkov, súvisiacich s tradíciou islamského náboženstva, sa tu v jednotlivých mesiacoch roka usporadúva veľa zaujímavých osláv spätých s tradičnou kultúrou týchto krajín, ale aj svetské slávnosti a udalosti súvisiace so športom, nakupovaním, alebo turizmom. Nudiť sa tu rozhodne nebudete. Tradičné islamské sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára Hejra a sú pohyblivé. Cez sviatky majú obyvatelia SAE voľné dni. V štátnych firmách, miestnej správe a školstve sú od 1.9. 2006 voľnými dňami piatok a sobota, pracovný týždeň trvá od nedele do štvrtka.

V krajine sa dodržujú všetky moslimské sviatky z ktorých uvedieme napr. Islamský nový rok alebo Narodeniny proroka Mohameda - Maulid al-Nabi. Ďalej je tu sviatok Ramadán, ktorý sa oslavuje v 9. mesiac islamského kalendára a veriaci pri ňom držia od úsvitu do súmraku pôst. Cez deň sú preto zavreté všetky reštaurácie a až v noci je povolené jesť. Ako turisti by sme mali rešpektovať tieto zvyky a uvedomiť si, že v tieto dni nie je vhodné jesť a piť na uliciach. Pôst nemusia dodržovať tehotné ženy, deti, alebo chorí a starší ľudia. V posledný deň Ramadánu sa oslavuje sviatok Eid al-Fitr, sprevádzaný oslavami a rodinnými návštevami. Sviatok Eid al-Adha (sviatok obete) je štvordenný sviatok, kedy sa koná tradičná púť do Mekky. Oslavujú sa taktiež svetské sviatky ako nový rok 1. januára, i keď islamský spadá na iný deň, alebo Národný štátny sviatok 2. decembra, deň kedy 6 emirov podpísalo v roku 1971 spoločnú zmluvu o vytvorení federácie SAE.

Stále viac návštevníkov lákajú prestížne akcie svetového formátu, napr. konské dostihy Dubai World Cup, alebo turnaj Desert Classing PGA – elity golfových hráčov. Slávny Shopping festival v Dubai, ktorý je usporadúvaný od 15.1. do 15. 2. láka každým rokom viac a viac nakupujúcich svojimi výhodnými cenami. Nový rok je v Dubaji zahájený maratónom špičkových bežcov z celého sveta, vo februári nasleduje ďalšia športová udalosť tenisový turnaj – Dubai Tenis Open. Zaujímavosťou mesiaca marca sú na miestnom prostredí trošku netypické oslavy írskeho národného sviatku St. Patrick´s day, v Emirátoch oslavovaného ako narodeniny detí. V októbri so zimnou sezónnou začínajú pravidelné týždenné konské dostihy, ktoré na svojich VIP tribúnach sledujú hodnostári z celých Emirátov. Medzi najobľúbenejšie tradičné športové udalosti patria ťavie dostihy, za ktorými návštevníci mieria predovšetkým do mesta Ras al-Khaimah. Vstup je voľný a dostihy sa konajú v zimnom období, najčastejšie v piatok.

 

Miestna kuchyňa

Kuchyňa je v SAE veľmi rozmanitá. Nie je divu keď tu žije cez sto rôznych národností. Najväčší výber delikátnych jedál je v hotelových luxusných reštauráciách, kde vám hneď z rána ponúknu raňajky s niekoľkými chodmi, podávanou formou bufetových stolov. Objavuje sa tu mnoho druhov ovocia a čerstvo vytlačené ovocné šťavy.

Nechýbajú sušené ďatle a figy, alebo obilné pokrmy ako rôzne pražené vločky, či ovsená kaša. Pre tých ktorí neradi jedia sladké tu sú rôzne druhy syrov, vaječných pokrmov a údenín. Podávajú sa taktiež arabské jedlá ako baharát, fúl medammes, alebo hummus. V týchto reštauráciách si po celý deň môžete vyberať z lahôdok kuchýň celého sveta, a niektoré reštaurácie sú na určité krajiny priamo špecializované. V hoteloch sa taktiež usporadúvajú rôzne tematicky zamerané večere, alebo dni, ktoré sú venované niektorej krajine a vrátane ich kulinárskych špecialít. V uliciach sa najlepšie zoznámite s arabskou kuchyňou, v menších reštauráciách než sú tie hotelové. Okrem fast foods, ktoré majú zastúpenie i inde na svete, je tu mnoho reštaurácií patriacich väčšinou Pakistancom, Indom, Libanoncom, alebo Iráncom. Rozhodne sa nemusíte báť ochutnať miestne špeciality v menších stánkoch. Hygienické podmienky sú sledované a na dobrej úrovni. Hlavnými ingredienciami arabských jedál tradičných v SAE býva rybie mäso ťavie mäso a mlieko, sušené ďatle a nezabudnuteľné korenie, nad torého rozmanitosťou užasnete na niektorom zo spice souk. Vôňa karmadonu, rasce, zázvoru, drveného korenia, muškátu, šafranu a mnoho ďalších, sa vinie uličkami trhoviska. Korenárska tradícia siaha do dávnych dôb kráľa Šalamúna a korenie, ktoré spolu s drahokamami a drahými pokladmi putovalo karavánami, bolo považované za veľké bohatstvo. V používaní korenia sú miestni kuchári ozajstní majstri a pri dochucovaní jedál dosahujú vynikajúce chute. Vonné korenie a bylinky sa používajú pri príprave rýb a mäsa, alebo pri pečení rôznych druhov sladkého a slaného pečiva. Do pečiva sa pridáva taktiež šťava z kvetov pomarančovníka, alebo olej z horúcich mandlí. Šaláty a zelenina získavajú vďaka koreniu výbornú chuť. Napr. obľúbené pyré z artičokov sa ochucuje muškátom a šafranom, karfiol zase cesnakom a sezamovou pastou, šalát z morských plodov získa na chuti vďaka vyváženému pomeru čerstvého zázvoru, korenia a citrónovej kôry. Pri príprave mäsa sa dosahuje pikantná chuť pridaním šafránu, koriandru, alebo cesnaku. Čo sa týka mäsa, podáva sa jahňacie, kozie, hydina alebo hovädzie. Mäso sa upravuje grilovaním, varením, podávané s rôznymi omáčkami a so zeleninovou prílohou. Väčšinou sa podáva najviac fenikel s octovou zálievkou, dyňa alebo karfiol. Získavanie mäsa zahrňuje podľa islamskej tradície prísny postup. Zviera musí byť zabité jedine podrezaním hrdla a vykrvácaním. Bravčové mäso, ktoré zakazuje islamská tradícia, sa pripravuje len vo väčších hotelových reštauráciách pre turistov a v jedálničku je starostlivo označené. Ako hlavný nápoj k jedlu je podávaná voda, ktorá sa vzhľadom ku korenistosti jedla a miestnym teplotám hodí najlepšie. Okrem Emirátu Sharjah, kde je konzumácia alkoholu celkom zakázaná, nebudete mať problém objednať si pohár vína, alebo iného alkoholického nápoja. Jedná sa predovšetkým o väčšie reštaurácie a hotely. Tradičným nápojom je silná káva, ktorá sa začala na Arabskom polostrove pestovať v 14. storočí. Arabi si ju radi vychutnávajú spolu s vodnou fajkou. Taktiež čaj dovážaný z Číny sa stal národným nápojom.

Typické jedlá:

Raqaq (alebo Al Jabab) – miestne druhy chleba, raqaq je ploský, Al Jabab je hrubší

Kabsa – národné jedlo susednej Saudskej Arábie, rozšírené aj tu. Zmes dlhej ryže basmati s kúskami mäsa a zeleniny s množstvom rôznych korenín

Masgouf má zase svoj pôvod v Iraku. Je to pečená ryba s citrónom, cibuľou a nakladanou zeleninou

Balaleet je sladké jedlo z vajec, cibule, škorice, cukru a oleja

Falafel – fritovaná guľka obsahujúca mix rôznych strukovín

Harís – pomaly varená kukurica alebo pšenica s teľacím alebo jahňacím mäsom

Hummus – cícerová pasta s hrachom

Hyriani – mäso alebo ryba varená s indickou korenenou ryžou

Kebab – jedlo tureckého pôvodu, kúsky mäsa opekané na ražni

Mashbus – korenené rizoto s kúskami mäsa, najčastejšie jahňacieho alebo s morskými plodmi či rybami

Shorba addis – šošovicová polievka

Shawerma – jahňacie alebo hovädzie mäso pripravené na vertikálnom otáčavom grile

Dezerty:

Väčšina zákuskov je veľmi sladká, obsahujú hlavne med a orechy. Obľuba extrémne sladkých dezertov v arabskom svete údajne pramení z veľkého výdaja energie spôsobeného vonkajšou teplotou.

 

Depozit

Väčšina 4* a 5* hotelov vyžaduje depozit v hotovosti alebo prostriedky blokuje na kreditnej karte. V prípade nevyčerpania služieb vo výške depozitu sa prostriedky vracajú resp. uvoľňuje sa blokovanie prostriedkov na kreditnej karte. Výška depozitu je rôzna, závisí od kategórie hotela. Zvyčajne sa pohybuje od 100 - 500 AED/deň. Nevyčerpaný depozit Vám zástupca hotela vráti v miestnej mene Dirham (Dhs ) aj keď bol depozit zložený v USD alebo EUR alebo ho odblokuje na kreditnej karte. Nespotrebované Dhs si môžete bez problémov vymeniť v zmenárni na letisku pred odletom.

 

Turistická taxa

Zavedenie turistickej taxy v emiráte Dubaj, Abu Dhabi a Ras Al Khaimah.

V uvedených emirátoch bola zavedená tzv. turistická taxa. Turistická taxa je povinná pre všetkých ubytovaných hostí a bude účtovaná priamo recepciou ubytovacieho zariadenia pri check- in. Výška turistickej taxy závisí od oficiálnej kategórie hotela alebo apartmánov. Výška turistickej taxy je účtovaná na noc a izbu nasledovne:

5* hotel  / 5,5 USD/izba, 4* hotel / 4,2 USD/izba, 3* hotel / 2,8 USD/izba, 2* hotel / 2,8 USD/izba

Abu Dhabi

Turistická taxa je povinná pre všetkých ubytovaných hostí a bude účtovaná priamo recepciou ubytovacieho zariadenia pri check- in v sume 15 AED/izba/noc.

 

Ubytovanie

Väčšina hotelov ubytováva deti do určitého veku na lôžkach rodičov za výhodné detské paušály. Prístelky v hoteloch sú obmedzené na určité množstvo, je nutné preto žiadať prístelku vopred v CK.

Stavebný ruch

V celých Emirátoch je aktívna výstavba a počas letných mesiacov prebiehajú v hoteloch aj menšie rekonštrukčné práce. Prosíme Vás zobrať tento fakt na vedomie a rešpektovať tento stav, ktorý CK nevie ovplyvniť a preto nenesie zodpovednosť za prípadné neskoršie reklamácie.

 

Požičovne áut

Autá sa dajú prenajať priamo v hoteloch, na letiskách, mestských kanceláriách. Vyžaduje sa kreditná karta ako garancia pre prípad, že s automobilom spôsobíte škodu alebo nehodu, medzinárodný vodičský preukaz. Ceny sa pohybujú cca 20-30 EUR/deň plus poistenie.

 

Fotografovanie

Pre všetky vojenské zariadenia, policajné objekty, prístavy a letiská platí zákaz fotografovania. Osoby môžete fotografovať jedine s ich súhlasom.

 

Internet

Takmer všetky hotely v Emirátoch umožňujú svojim hosťom prístup na internet, väčšinou bez poplatkov. Vo veľkých mestách sa nachádzajú tiež internetové kaviarne.

 

Sprepitné

V reštauráciách sa zvykne dávať 10% vtedy, keď poplatok za obsluhu nie je zahrnutý v účte. V Emirátoch nie je zvykom agresívne vyžadovať bakšiš, napriek tomu sa patrí oceniť služby chyžných, nosičov kufrov, šoférov a obsluhujúci personál. Sprepitné sa pohybuje vo výške cca 2 dirhamy alebo 1 dolár.

 

Taxi

Sú bežné a lacné, spravidla sú vybavené taxametrami, v prípade, ak nie je taxi vybavené taxametrom, je vhodné si cenu dojednať vopred. Taxi pred hotelmi alebo na letisku je drahšie.

 

Elektrina

Používa sa napätie 220V, zásuvky sú trojkolíkové. Je potrebný adaptér, ktorý Vám zapožičia recepcia (majú však obmedzené počty), resp. si ho môžte zakúpiť v supermarkete.

 

Kúpanie a pláže

Emiráty sú preslávené priezračnými a teplými vodami Arabského mora, ktorého teplota ani v zime nikdy neklesne pod 23°C. Viditeľnosť ostáva dobrá aj v hĺbke tri metre, dno je obvykle príjemne jemné a piesočnaté. Hotely disponujú svojimi vlastnými plážami, ktoré sú od verejných pláží oddelené plotom siahajúcim až do vody. Hotelové pláže sú dobre vybavené a prístupné len hotelovým hosťom. Hostia zvonku musia platiť vstupné. Drobné vstupné sa platí aj na verejných plážach. Opaľovanie hore bez je zakázané úplne, v bikinách len na hotelových plážach. V emiráte Sharjah je nutné diskrétnejšie oblečenie. Nie je dovolené dotýkať sa koralov a poškodzovať ich (takisto by tým vzniklo riziko poranenia), tiež si treba dávať pozor na nohy.

 

Zdravotníctvo

Zdravotníctvo je v Emirátoch na vysokej úrovni, lekári sú väčšinou cudzinci a hovoria anglicky. V súkromných zdravotných zariadeniach je bežné vyšetrenie za poplatok, v štátnych zariadeniach je ošetrenie v rámci prvej pomoci zdarma. Pred cestou do Emirátov sa odporúča uzatvoriť cestovné poistenie. Očkovania nie sú povinné, odporúča sa mať očkovanie proti žltačke. Odporúčame zobrať si cestovnú lekárničku a lieky, ktoré bežne užívate. Vodu odporúčame piť balenú, voda vo vodovodoch je nezávadná, ale je získaná odsoľovaním, preto nemusí každému vyhovovať.

 

Termín je vypredaný, objednávkový formulár nie je dostupný.

Umiestnenie ubytovacieho zariadenia na mape má len informatívny charakter a je poskytované bez záruky.

Žiadne recenzie pre tento hotel.

CK